close
Nowości

Jak się reklamować w XXI wieku? Pomimo że tradycyjne formy reklamy, takie jak...read more Dysponowanie stroną, która jest często odwiedzana przez użytkowników to mar...read more Już niebawem powstanie twoja nowa strona? Wybór padł na Word Press, jako plat...read more Chciałbyś mieć stronę internetową, którą można samodzielnie administrowa...read more

Po co zmieniać opony letnie na zimowe?

Chociaż w naszym kraju nie ma obowiązku prawnego wymiany ogumienia letniego na zimowe, przepisy mówią jedynie o minimalnej głębokości bieżnika w oponie, to jednak zdecydowana większość kierowców decyduje się na sezonową zmianę opon. Robią to ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi, bo bardzo trudno zanegować oczywisty fakt, że jednak rodzaj ogumienia ma zdecydowany wpływ na sposób prowadzenia pojazdu.

Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze opony letnie mają nieco inaczej skonstruowany bieżnik niż opony zimowe. Nie jest on przystosowany do skutecznego odprowadzania śniegowo – błotnej brei z jaką często mamy do czynienia na drogach podczas chłodniejszych pór roku.

 

Po drugie skład mieszanki gumy z jakich są wykonane jest zasadniczo różny od składu jaki możemy spotkać w zimowych odpowiednikach. Co prawda świetnie sprawdza się on w wyższych temperaturach, ale jednak podczas mrozów, a właściwie gdy temperatura spada już poniżej siedmiu stopni Celsjusza, mieszanka utwardza się i znacznie utrudnia sterowanie autem. Przede wszystkim w sposób znaczny zmniejsza się przyczepność do drogi i jazda na oponach letnich w ujemnych temperaturach może być naprawdę niebezpieczna.

Z kolei w ogumieniu dedykowanym na zimę, mieszanka jest tak dobrana, że nie twardnieje przy niskich temperaturach i opona zachowuje swoje właściwości nawet podczas sporych mrozów. Do tego dochodzi jeszcze odpowiednia konstrukcja bieżnika, dzięki której bez większych problemów samochód poradzi sobie w pośniegowym błocie.

 

Warto też pamiętać, że w niektórych krajach Unii Europejskiej istnieje prawny wymóg wymiany opon na zimowe i jeśli nie spełnimy tego warunku podczas przejazdu przez takie kraje, to narazimy się na odpowiedzialność karną. Będzie ona tym dotkliwsza jeśli staniemy się przez przypadek sprawcami jakiejkolwiek kolizji drogowej i za przyczynę zostanie uznany zły stan techniczny samochodu, czyli brak ogumienia przystosowanego do panujących warunków.

Nie ryzykujmy więc i wymieniajmy więc opony w porę.

Story Page