• Print
close
Nowości

Jak się reklamować w XXI wieku? Pomimo że tradycyjne formy reklamy, takie jak...read more Dysponowanie stroną, która jest często odwiedzana przez użytkowników to mar...read more Już niebawem powstanie twoja nowa strona? Wybór padł na Word Press, jako plat...read more Chciałbyś mieć stronę internetową, którą można samodzielnie administrowa...read more

Wokół kawy

Kawa to dla wielu osób napój, bez którego nie dałoby się dobrze rozpocząć dnia. No cóż, człowiek ma to do siebie, że przyzwyczaja się do różnych rzeczy i później nie potrafi się bez nich obejść. Jedni poją nadal słynną już kawę “po turecku”, która, nawiasem mówiąc, z Turcją nie ma nic wspólnego, inni delektują się naparem kawowym z ekspresu przelewowego, a jeszcze inni z ekspresu ciśnieniowego. Każdy z nas jest inny i ma inne priorytety oraz preferencje w różnych kwestiach, nie wyłączając kwestii kawy. I bardzo dobrze, bo gdyby wszyscy myśleli tak samo, nasz świat byłby po prostu nudny, a tak jest dużo ciekawiej.

 

A wróćmy do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, w którym mamy przybliżyć ciekawostki o kawie. Zatem do rzeczy, żeby już niepotrzebnie nie przedłużać. Zacznijmy może od wyjaśnienia, co oznacza w ogóle słowo “kawa”. Otóż, pochodzi od arabskiego słowa “gahwah” lub tureckiego “kahweh”, co znaczy “usuwający zmęczenie” Kolejna rzecz to oczywiście ekspres do kawy. Pierwsze takie urządzenie zostało skonstruowane we Włoszech na początku XX wieku. Nawiasem mówiąc, jak by mogło być inaczej, wszak to Włosi słyną z najlepszej kawy na świecie. A inne jeszcze ciekawostki o kawie? Ależ są. Kawa plasuje się na drugim miejscu, po ropie naftowej, wśród towarów handlowych na świecie.

 

Najpopularniejsze gatunki kaw to: arabica, robusta oraz excelsa, a największym producentem kawowych ziaren jest oczywiście Brazylia. Najdroższa kawa na świecie to kawa z odchodów łaskuna. Kopi Luwak – tak nazywa się ten gatunek kawy, który powstaje w dość specyficzny sposób: ziarna wydobywa się z odchodów łaskunów, które wcześniej zjadają owoce kawowca. Co ciekawe, zwierzęta te trawią miąższ, natomiast lekko nadtrawione nasiona wydajają i z nich dopiero, po odpowiedniej obróbce, powstaje najdroższa kawa świata. Kawa pobudza, poprawia nastrój, uchodzi też za antyoksydant. Co prawda zdania na temat właściwości kawy są podzielone, ale na pewno nie warto odmawiać sobie filiżanki kawy dziennie, bo to zawsze pretekst, by chwilę odpocząć.

 

Palarnia kawy: https://krakowskapalarniakawy.pl/

Story Page