close
Breaking news

Jak się reklamować w XXI wieku? Pomimo że tradycyjne formy reklamy, takie jak...read more Dysponowanie stroną, która jest często odwiedzana przez użytkowników to mar...read more Już niebawem powstanie twoja nowa strona? Wybór padł na Word Press, jako plat...read more Chciałbyś mieć stronę internetową, którą można samodzielnie administrowa...read more

Szkolenia paralotniowe – poziom trudności, uczestnictwo, etapy

Szkolenia paralotniowe

Paralotniarstwo z jednej strony może być pasją, z drugiej natomiast zrealizowaniem marzeń, ponieważ chęć unoszenia się w przestworzach towarzyszyła ludziom od wieków. Przemieszczanie się za pomocą paralotni jest nie tylko sportem, ale także doskonałą formą rekreacji, której korzenie sięgają lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Kolebką paralotniarstwa były Stany Zjednoczone, jednak dopiero na początku lat osiemdziesiątych pojawiła się realna szansa na swobodne latanie z wykorzystaniem paralotni. Ten rodzaj uprawiania sportu dotarł także do Polski, co nastąpiło u schyłku lat osiemdziesiątych XX wieku.

Jaki stopień trudności mają szkolenia paralotniowe?

Paralotniarstwo cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, ponieważ jest jednym z najbardziej popularnych sportów lotniczych. O tej popularności decyduje kilka znaczących czynników, wśród których należy wymienić łatwość obsługi oraz fakt, że cały niezbędny sprzęt może być spakowany do dużego plecaka. Niebagatelne znaczenie posiadają także niesamowite doznania i wrażenia, które towarzyszą przebywaniu w przestworzach i lataniu.

Nie trzeba być specjalnie odważnym, żeby wziąć udział w szkoleniach paralotniowych. Są one bardzo przyjemne, a co więcej, nie wymagają ani posiadania specjalistycznego sprzętu, ani dodatkowych kosztów, ponieważ wszystko, cokolwiek jest potrzebne do latania, uczestnik kursu ma zapewnione na miejscu.

Kto może uczestniczyć w kursach paralotniowych?

W szkoleniach paralotniowych mogą brać udział osoby, które są pełnoletnie albo ukończyły piętnasty rok życia, pod warunkiem, że przedstawią odpowiednim organom pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Ustawowy wymóg, jaki musi być spełniony w przypadku piętnastolatków, to ukończenie szkoły podstawowej.

Pod uwagę jest brany poza tym stan zdrowia, który musi być przynajmniej dobry, co jest równoznaczne z tym, że pozwala na aktywne i bezpieczne uczestnictwo w szkoleniach.
Paralotniarstwo to sport dla miłośników latania i wielbicieli mocnych wrażeń, którzy w czasie kursów paralotniowych mają do swojej dyspozycji paralotnię, uprząż, kask oraz radiostację. Każdy uczestnik kursu jest ubezpieczony, a koszt ubezpieczenia OC jest wliczony w cenę szkolenia.

Kursy paralotniowe – etapy

Szkolenia paralotniowe składają się z trzech etapów, w czasie których uczestnicy zdobywają zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne. W czasie lotów są pod opieką doświadczonego instruktora, którego zadanie polega nie tylko na nauczaniu, ale także na wspieraniu i dodawaniu otuchy.

Etap pierwszy kursów obejmuje naukę startowania i lądowania. Uczestnicy szkolenia uczą się poza tym właściwego obchodzenia się ze sprzętem, co polega na samodzielnym przygotowaniu i skontrowaniu go przed lotem.

Etap drugi to nauka pilotowania, etap trzeci natomiast to przejście na wyższy stopień wtajemniczenia, w czasie którego kursy paralotniowe zakładają doskonalenie zaawansowanych technik, takich jak żagiel, termika czy aktywny pilotaż. Wykorzystuje się w nim prądy wznoszące lotów żaglowych.

 

Tagi: , , ,

Story Page