close
Nowości

Jak się reklamować w XXI wieku? Pomimo że tradycyjne formy reklamy, takie jak...read more Dysponowanie stroną, która jest często odwiedzana przez użytkowników to mar...read more Już niebawem powstanie twoja nowa strona? Wybór padł na Word Press, jako plat...read more Chciałbyś mieć stronę internetową, którą można samodzielnie administrowa...read more

Rynek wtórny czy pierwotny?

Rynek wtórny czy pierwotny

Zakup mieszkania to ogromny wydatek. Kwestie lokalizacji przyszłego lokum, jego wielkości i cech, jakie powinno spełniać są bardzo ważne, ale nie mniej kluczowe jest to, czy bazujemy na rynku pierwotnym czy wtórnym. Czym różnią się te dwa rodzaje? Rynek pierwotny to mieszkania i domy nowe, stosunkowo niedawno ukończone przez dewelopera, w których kupujący jest pierwszym właścicielem. Rynek wtórny to baza lokali mieszkalnych, które były wcześniej zamieszkane przez poprzednich właścicieli, ale mają nienaganną architekturę i infrastrukturę. Jakie są wady i zalety obu rodzajów nieruchomości?

Rynek pierwotny

Mieszkanie w nieruchomości na rynku pierwotnym to przede wszystkim nowoczesne budownictwo, ekologiczne rozwiązania oraz estetyczny i nieszablonowy wygląd. To świadomość, że odbierając klucze wchodzimy do czegoś  całkiem nowego, że jest to miejsce, w którym pierwszą historię napisze nowy właściciel. Ogromną zaleta nowego mieszkania czy domu jest świeżość i łatwość przejścia z projektu na czynności aranżacyjne, co w mieszkaniach z rynku wtórnego nie jest takie oczywiste. Minusem może być niepewność związana z tym, że jest to nowy budynek, który jeszcze osiada na gruncie i może  w przyszłości wykazać błędy prac budowlanych. Wielokrotnie może zdarzyć się tak, że dojdzie do przecieków ścian związanych z instalacjami wodnymi, do pękania ścian, problemów z instalacją elektryczną czy  dołączeniem światłowodów niezbędnych do połączenia internetu i telewizji. Niektóre wady mogą się ukazać nawet na kilka miesięcy po zakupie mieszkania, lub po czasie, w którym obowiązuje umowa gwarancyjna z deweloperem i podwykonawcami.

Rynek wtórny

Zarówno zaletą, jak i wadą może być to, że mieszkanie czy dom będą całkowicie wyposażone wewnątrz. W przypadku stosunkowo nowoczesnej aranżacji, zakup nieruchomości z rynku wtórnego będzie tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ tuz po zakupie można sie do niego niezwłocznie wprowadzić, a ewentualne prace remontowe przeprowadzić w przyszłości. Istnieją jednak takie mieszkania i domy, które wewnątrz są nie tylko urządzone w starym stylu, ale są bardzo zniszczone. Często trzeba je całkowicie oczyścić łącznie z tynkiem i podłogami, a co za tym idzie, odnawiać je na nowo. Takie prace mogą ukazać starą instalację czy wady, których naprawa będzie bardzo kosztowa, przez co inwestycja nie będzie udana.

Story Page