• Print
close
Nowości

Jak się reklamować w XXI wieku? Pomimo że tradycyjne formy reklamy, takie jak...read more Dysponowanie stroną, która jest często odwiedzana przez użytkowników to mar...read more Już niebawem powstanie twoja nowa strona? Wybór padł na Word Press, jako plat...read more Chciałbyś mieć stronę internetową, którą można samodzielnie administrowa...read more

Narzędzia rzemieślnicze

Coraz trudniej o dobrego rzemieślnika. Jeżeli  fach nie został przekazany potomkowi, to niedawny brak szkół zawodowych pogłębił zastój. Ale na szczęście chyba jeszcze wszystko da się odwrócić.

Jakie narzędzia wybrać?

Każdy fach ma swoją nomenklaturę, swoje zwyczaje i narzędzia. Na przykład narzędzia szewskie, narzędzia kaletnicze, narzędzia do obróbki skóry itp. itd. Zestawy narzędzi rzemieślniczych są dostępne w sklepach internetowych oraz w składach narzędzi i maszyn. Oprócz nowoczesnych narzędzi, można również kupić narzędzia pochodzące z odległych lat. Takimi dysponują komisy i lombardy. Tam można zaopatrzyć się w stare, sprawdzone narzędzia i przybory rzemieślnicze w zupełnie niezłym stanie. Rzetelny rzemieślnik zawsze dbał o swoje narzędzia i przechowywał je należycie. Służyły one jemy wiele lat i przekazywał je później na przykład synowi, który zachowywał się podobnie. Co ciekawe, niektóre narzędzi używane do tych samych celów porównane z różnych zakątków kraju – wykazują zmiany. A o ich różnym nazewnictwie oczywiście nie trzeba przypominać. Przyczyniło się do tego wiele czynników. Wystarczy wspomnieć zabory, wojny i związane z tym migracje i wysiedlenia ludności. Również zwyczaje, na przykład pasowanie na czeladnika, czy majstra są różnych w zakątkach kraju traktowane inaczej. Nie zależnie od tego, fachowiec, który zdobył wiedzę i doświadczenie od starszych, na pewno nie zapomni przekazanych mu rad.

Zobacz narzędzia do wycinania skóry – Craft-Point.com

Renowacja, czy kupno nowego?

Obecnie coraz rzadziej  dajemy jakąś rzecz do naprawy. Wolimy kupić nową i nie przejmować się starociami. Jednak wygodne buty czy świetnie leżący płaszcz, który wymaga naprawy, po renowacji będzie służyć nam jeszcze kilka sezonów. Oczywiście praca rzemieślnika nie polega wyłącznie na naprawie. On również jest wytwórca. Czasem niewielkie zakłady rzemieślnicze potrafią zaskoczyć konkurencję  swoimi wyrobami.

Story Page