close
Nowości

Jak się reklamować w XXI wieku? Pomimo że tradycyjne formy reklamy, takie jak...read more Dysponowanie stroną, która jest często odwiedzana przez użytkowników to mar...read more Już niebawem powstanie twoja nowa strona? Wybór padł na Word Press, jako plat...read more Chciałbyś mieć stronę internetową, którą można samodzielnie administrowa...read more

Jak się dobrze i mądrze bawić?

Gry edukacyjne i zabawki edukacyjne dla dzieci, mają na celu uczyć poprzez zabawę. Wpływa to pozytywnie na rozwój dziecka. Podczas zabawy celem jest rozwijanie umiejętności społecznych, poznawczych i motorycznych niemowlęcia, malucha lub starszego dziecka. Dlatego zabawki edukacyjne i gry edukacyjne są tak popularne w żłobkach, przedszkolach i szkołach.

Szczególnie w początkowych latach nauki, ważne jest aby rozwinąć umiejętności społeczne oraz podstawowe, takie jak litery, imiona, kolory, cyfry, nazwy miast, gatunki zwierząt itp.

Które gry edukacyjne są odpowiednie dla danego wieku?

Istnieją różnego rodzaju gry edukacyjne, które rodzice mogą podsuwać swoim pociechom. Należy jednak zawsze zwracać uwagę na odpowiedni wiek i zainteresowania. Gra odpowiednia dla malucha nie będzie wyzwaniem dla starszego dziecka i odwrotnie.

Od około 12 miesiąca życia można grać ze swoim dzieckiem w proste gry ruchowe,  które wzmacniają zdolności motoryczne i budują mięśnie (np. wrzucanie piłek w dwóch kolorach do oddzielnych pojemników). Kiedy dziecko będzie trochę starsze, z pewnością ucieszą się z zabaw ruchowych, takich jak wyścigi w workach lub przeciąganie liny.

Fajnym pomysłem na grę dla trzylatka, bez żadnych materiałów i bez wielu dodatków, są quizy. W zależności od grupy wiekowej, zadaje  się uczestnikom mieszankę trudnych, prostych i zabawnych pytań. Nawet jeśli dzieci nie zawsze znają odpowiedź na zadane pytanie, to uczą się przez słuchanie jak ktoś inny odpowiada. Zabawne pytania bawią i śmieszą uczestników, a proste pytania zwiększają poczucie własnej wartości. W ten sposób można szybko zamienić nudną zabawę w edukacyjną rozrywkę. W quizy można się bawić w różnych sytuacjach i miejscach, są świetnym sposobem na zabicie czasu. Dobrze wcześniej przygotować kilka pytań quizowych, zapisać je na kartce papieru, aby w każdym momencie móc je wyciągnąć z rękawa.

 

Dobra zabawa nie wymaga wiele. Kreatywny pomysł w połączeniu z ekscytującym tematem często skutkuje zabawną grą z elementem naukowym.

 

Dlaczego dzieci powinny się bawić?

 

Twórcze stawianie dzieciom wyzwań oraz zachęcanie i wzmacnianie ich we wszystkich ich zdolnościach i cechach jest bardzo ważne dla ich rozwoju. Zabawa, prace plastyczne i wspólne bycie kreatywnym nie tylko wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem, ale także pomaga dziecku w jego rozwoju. Oprócz pewnych umiejętności, które są trenowane podczas zabawy (zdolności motoryczne, pamięć itp.), wzrasta samoocena dziecka. Wspiera się umiejętność logicznego myślenia, ćwiczy się pewne zasady i ich przestrzeganie. Zabawa jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka.

Story Page