• Print
close
Nowości

Jak się reklamować w XXI wieku? Pomimo że tradycyjne formy reklamy, takie jak...read more Dysponowanie stroną, która jest często odwiedzana przez użytkowników to mar...read more Już niebawem powstanie twoja nowa strona? Wybór padł na Word Press, jako plat...read more Chciałbyś mieć stronę internetową, którą można samodzielnie administrowa...read more

Grunt rolny czy budowlany?

Grunt rolny czy budowlany

Grunt to nieruchomość o ogromnym potencjale, ponieważ za to, co na niej powstanie, odpowiada jej właściciel. Dziedzicząc grunty w spadku, można spożytkować je zarówno budując na nich dom, sprzedając je, bądź dzierżawić pod uprawę. Grunty dzielą się na rolne oraz budowlane. Prawnym przeznaczeniem pierwszych z gruntów jest uprawa roli czyli sadzenie ziemniaków, zbóż, kukurydzy czy wielu innych roślin. W przypadku gruntów budowlanych można na nich zbudować budynek. Faktem jest, że grunty rolne mogą zostać przeprowadzone w grunty budowlane. Czy warto?

Odrolnienie działki

Z punktu widzenia przemysłu i rozwoju miast, działka budowlana wydaje się być bardziej atrakcyjna. Coraz mniej osób decyduje się na posiadanie gospodarstwa rolnego, które byłoby podstawowym źródłem dochodu. Wiele osób, nawet z rodzin rolniczych, wyjeżdża do wielkich miast, a  odziedziczone po rodzicach i dziadkach ziemie, są sprzedawane lub dzierżawione. Przekształcenie działki z rolnej na budowlaną wydaje się być świetną opcją, ponieważ nieruchomości budowlane są znacznie bardziej atrakcyjne, również dla deweloperów czy inwestorów. Niestety, przekształcenie działki może być trudne, a nawet niemożliwe. Wszystko zależy od planu zagospodarowania przestrzennego miasta, sąsiedztwa oraz wielu innych czynników.

Grunt budowlany

Szczególnie atrakcyjną nieruchomością jest grunt budowlany mieszczący się w trakcyjnej lokalizacji, na przykład w centrach lub na obrzeżach dużych miast. Nawet niewielki grunt może być kupiony od właściciela za atrakcyjną kwotę, która pozwoli na zakup mieszkania czy inne inwestycje. Rynek nieruchomości jest bardzo duży i prężnie się rozwija. Wiele firm inwestuje w grunty budowlane, na których w przyszłości powstaną osiedla, dla kolejnych mieszkańców. Grunty rolne w takim przypadku są nieco mniej warte, a to za sprawą konieczności ich odrolnienia, które potencjalnie, może się nigdy nie wydarzyć. Przed sprzedażą gruntu rolnego warto dowiedzieć się jakie są szanse na przekształcenie działki, bo mogą one podnieść jej wartość.

Story Page