close
Nowości

Jak się reklamować w XXI wieku? Pomimo że tradycyjne formy reklamy, takie jak...read more Dysponowanie stroną, która jest często odwiedzana przez użytkowników to mar...read more Już niebawem powstanie twoja nowa strona? Wybór padł na Word Press, jako plat...read more Chciałbyś mieć stronę internetową, którą można samodzielnie administrowa...read more

Elektryka na najwyższym poziomie

W dzisiejszych czasach bez odpowiedniego układu elektrycznego w każdym samochodzie ani rusz. Prąd elektryczny jest oprócz paliwa najważniejszym elementem każdego pojazdu, który dzięki niemu może zostać zapalony, a następnie wprawiony w ruch. Do głównego zadania spoczywającego na barkach prądu elektrycznego jest wytworzenie iskry. Służyć będzie ona do wytworzenia popularnego zapłonu silnika każdego pojazdu. Wynika z tego, że wbrew powszechnej opinii wielu ludzi to nie benzyna jest pierwszym elementem dzięki któremu samochód może się poruszać, ale jest nim właśnie prąd!

 

Akumulator – bardzo ważny element pod maską każdego samochodu

Akumulator stanowi część składową układu elektrycznego samochodów. Mimo tego, że nie jest on w stanie samoistnie wytworzyć energii elektrycznej służącej do zapalenia samochodu, to jego obecność jest niezbędna. Jego zadaniem jest pobór energii, jaka została dostarczona przez alternator i przetworzenie tej energii fizycznej w chemiczną, którą będzie w sobie magazynować. Następnym krokiem w celu zapalenia samochodu jest przetworzenie energii chemicznej w elektryczną, którą dalej będzie przekazywać do kolejnych składowych instalacji elektrycznej. Zasada jego działania jest identyczna w wszystkich typach samochodów. Różni się tylko rozmiarami – większe samochody ciężarowe będą posiadać dużo masywniejsze akumulatory niż popularne ,,osobówki”.

Wiele samochodów ciężarowych z racji swoich rozmiarów wyposażanych jest w znaczną ilość dodatkowych bezpieczników. Jest to spowodowane tym, że duży samochód podatny jest na zwarcia. Bezpieczniki te będą chronić samochód, poprzez przerwanie obwodu w momencie wytworzenia zbyt dużego obciążenia. Do najbardziej popularnych będą należeć bezpieczniki topikowe z cienkimi przewodami bądź bezpieczniki termiczne czy płytkowe.

Obciążenie instalacji elektrycznej

W samochodach występuje bardzo dużo odbiorników energii, które mogą pochłaniać część energii skumulowanej w akumulatorze niejako odbierając mu moc jego działania. Każdy dodatkowy pobór energii może osłabiać jego działanie. Do najpopularniejszych przedmiotów odbierających popularne ,,Ah” należeć będzie lodówka. Dodatkowo, gdy potrzebuje ona dodatkowego ładowania, to będzie zużywać o 50% więcej energii niż robiłaby to na początku! Innymi pochłaniaczami są klimatyzacja(bardzo energochłonna!), oświetlenie, sprzęty rtv/agd, czy ogrzewanie w zimne dni. Należy o tym pamiętać, aby nie przeciążać zbytnio akumulatora i pozostawić mu zapas energii.

 

Story Page